Agonisty receptora GLP-1, zápal a anémia u pacientov na hemodialýze: čo hovorí evidencia z reálnej praxe a ako to preložiť do praxe
Agonisty receptora glukagónu podobného peptidu 1 (GLP-1) majú pri chronickej chorobe obličiek (CKD) doložený obličkový a srdcovocievny prínos v randomizovaných štúdiách, predovšetkým mimo dialýzy. Čo sa deje so zápalom a anémiou po ich začatí už pri hemodialýze, doteraz nebolo v prospektívnej štúdii overené. Nová retrospektívna práca v časopise Kidney Medicine prináša veľkú kohortu z reálnej praxe – a zároveň jasnú hranicu: ide o asociáciu, nie o dôkaz, že agonista GLP-1 „lieči anémiu“.
Lama a spoluautori porovnali dospelých so zlyhaním obličiek s náhradou funkcie (KFRT) na hemodialýze v sieti Fresenius Kidney Care v Spojených štátoch, u ktorých sa v období od 1. januára 2023 do 1. novembra 2024 začala liečba agonistom receptora GLP-1, s párovanými pacientmi bez tejto liečby. Sledovanie trvalo 12 mesiacov. Autori výslovne uvádzajú, že z observačného dizajnu nemožno odvodiť kauzalitu.
Tento článok je slovenské spracovanie uvedenej primárnej práce. Čísla sú overené proti otvorenému plnému textu v Kidney Medicine (článok 101476, doi 10.1016/j.xkme.2026.101476). Do praxe ich treba čítať popri platnom algoritme anémie podľa KDIGO 2026, nie namiesto neho.
Čo štúdia skutočne porovnávala
Z 76 011 dospelých na hemodialýze identifikovali 2 683 (3,5 %) pacientov so začatím agonistu GLP-1. Do analýzy vstúpilo 2 468 párov po párovaní 1 : 1 podľa propensity skóre (skóre pravdepodobnosti začatia liečby) na základe demografických údajov, komorbidít a vstupných laboratórnych hodnôt. Ďalších 215 pacientov so začatím liečby (8,0 %) sa nepodarilo spárovať: išlo o klinických odľahlých pacientov s vyšším indexom telesnej hmotnosti (BMI 42,4 oproti 28,4 kg/m² v dostupnej kontrolnej skupine), mladším vekom a kratším dialyzačným vekom. Zistenia teda neplatia automaticky pre najťažšiu obezitu na dialýze.
Analýza bola podľa protokolu: vyžadovala neprerušenú hemodialýzu v stredisku počas 12 mesiacov od indexového dátumu a v liečenej skupine aj setrvanie na agoniste GLP-1 celých 365 dní. Vylúčení boli pacienti s neúplným sledovaním, zmenou modality, prerušením liečby, úmrtím alebo transplantáciou obličky. U liečených bol indexový dátum definovaný ako prvé zaznamenané podanie agonistu GLP-1; u kontrol bol index priradený tak, aby rozloženie dátumov zodpovedalo liečenej skupine.
Po párovaní boli skupiny vyvážené (absolútny štandardizovaný rozdiel < 0,1). V spárovanej liečenej skupine bol vek 61,3 ± 11,9 roka, podiel žien 46,5 %, BMI 34,8 ± 8,2 kg/m² a diabetes 82,5 %. U párovaných nepoužívateľov vek 61,2 ± 13,1 roka, 46,6 % žien, BMI 35,3 ± 10,1 kg/m² a diabetes 85,6 %. Dialyzačný vek bol približne 2,5 roka. Trajektórie sa hodnotili lineárnymi zmiešanými modelmi s korekciou Bonferroniho.
Ktoré látky vstúpili do kohorty
Predpis zahŕňal semaglutid, tirzepatid, dulaglutid, liraglutid a exenatid, bez ohľadu na dávku a indikáciu. Novšie látky dominovali: semaglutid 48,1 %, dulaglutid 29,2 % a tirzepatid 14,3 %; liraglutid a exenatid spolu 8,4 %. Kohorta využívala predovšetkým injekčný semaglutid. Tirzepatid je duálny agonista receptorov GIP a GLP-1; v práci je zaradený do spoločnej skupiny „GLP-1RA“. Trvanie, dávka ani indikácia liečby pred začiatkom KFRT neboli k dispozícii. Autori medzi jednotlivými molekulami neporovnávali.
Hlavné výsledky po 12 mesiacoch
V liečenej skupine klesol pomer neutrofilov k lymfocytom (NLR) a počet leukocytov, mierne stúpol sérový albumín, boli vyššie ukazovatele železa a nižšia spotreba erytropoézu stimulujúcich látok (ESA). Hemoglobín sa v 12. mesiaci medzi skupinami prakticky nelíšil. Absolútne rozdiely sú malé; sami autori ich označujú za signály tvoriace hypotézu a klinický význam za neistý.
| Ukazovateľ v 12. mesiaci | GLP-1 RA | Kontroly | Stredný rozdiel (95 % CI) |
|---|---|---|---|
| NLR | 3,97 | 4,64 | −0,67 (−0,89 až −0,45) |
| Leukocyty (× 10³/µl) | 7,21 | 7,49 | −0,28 (−0,46 až −0,10) |
| Albumín (g/dl) | 3,92 | 3,86 | +0,06 (0,04 až 0,08) |
| Ferritín (ng/ml) | 887,4 | 846,9 | +40,50 (15,2 až 65,8) |
| Saturácia transferínu (%) | 34,0 | 32,3 | +1,7 (0,98 až 2,42) |
| Sérové železo (µg/dl) | 77,3 | 72,8 | +4,50 (2,92 až 6,08) |
| Okamžitá dávka ESA (µg) | 29,1 | 31,3 | −2,20 (−3,87 až −0,53) |
| Kumulatívna dávka ESA za 12 mesiacov (µg) | 1 881,9 | 2 005,8 | −123,9 (−201,7 až −46,1) |
| Index rezistencie na erytropoetín (ERI) | 3,31 | 3,63 | −0,32 (−0,54 až −0,10) |
| Hemoglobín (g/dl) | 10,90 | 10,84 | +0,06 (−0,004 až 0,12) |
| IV železo na podanie (mg) | 74,2 | 76,4 | −2,20 (−3,79 až −0,61) |
Dávky ESA sú prepočítané na ekvivalent metoxy-polyetylénglykol-epoetínu beta (Mircera): darbepoetín µg/1,28; epoetín alfa µg/244,51. ERI autori počítali z týždennej dávky ESA delenej hmotnosťou a priemerným hemoglobínom; ide o kompozitnú mieru odpovede na ESA, nie o percento. NLR sa začal rozchádzať už v 2. mesiaci a rozdiel pretrval do 12. mesiaca. Leukocyty boli nižšie od 6. mesiaca. ERI sa oddelil od 3. mesiaca (3,26 oproti 3,60) a v 12. mesiaci zostal nižší.
Hemoglobín bol v liečenej skupine vyšší v 2. a 3. mesiaci; v 12. mesiaci interval spoľahlivosti stredného rozdielu nulu zahŕňa. Tvrdenie o „zlepšení anémie“ sa teda nemôže opierať o trvalý vzostup hemoglobínu, ale nanajvýš o podobný hemoglobín pri nižšej kumulatívnej spotrebe ESA a nižšom ERI.
Analýzy citlivosti s časovo premenlivou úpravou na telesnú hmotnosť a dávku intravenózneho železa trajektórie podstatne nezmenili.
Čo z toho nevyplýva
- Agonista GLP-1 nie je liekom na anémiu pri KFRT. Štúdia nemerala tvrdé klinické ukazovatele anémie (transfúzie, hospitalizácie, kvalitu života) a hemoglobín sa v 12. mesiaci nelíšil.
- ESA a železo ostávajú štandardom. Nižšia bodová a kumulatívna dávka ESA nie je dôvodom na vysadenie ani na odklon od algoritmu KDIGO 2026. Rozhodovanie o železe, ESA a inhibítoroch HIF-prolylhydroxylázy sa riadi diagnostikou, bezpečnosťou a zdieľaným rozhodovaním – nie predpisom agonistu GLP-1.
- Ferritín nie je čistý ukazovateľ zásob železa. Pri hemodialýze je súčasne reaktantom akútnej fázy. V 12. mesiaci bol ferritín v oboch skupinách nad 800 ng/ml (887,4 oproti 846,9 ng/ml), teda v pásme, kde KDIGO/KDOQI pri HD bežne zadržiava rutinné železo pri ferritíne > 700 ng/ml. Saturácia transferínu ostala pod 40 % (34,0 % oproti 32,3 %). Vyšší ferritín tu nemožno čítať ako „lepšie zásoby“, ktoré treba ešte dopĺňať.
- Chýba hs-CRP. Vysoko citlivý C-reaktívny proteín (hs-CRP) sa v americkej dialyzačnej populácii bežne nemeria. Bez neho nemožno oddeliť zmenu metabolizmu železa od zmeny zápalu. NLR a počet leukocytov sú len náhradné ukazovatele.
- Porovnanie je voči nepoužívateľom, nie voči inému antidiabetiku. Používanie inhibítorov DPP-4 bolo približne vyvážené (11,1 % oproti 9,8 %), aktívny komparátor však chýba. Časť rozdielu môže odrážať výber pacientov na agonistu GLP-1, nie účinok lieku.
Obmedzenia, ktoré treba pomenovať pred praxou
Autori uvádzajú niekoľko obmedzení, ktoré interpretáciu priamo zužujú:
- Zvyškové skreslenie napriek párovaniu podľa propensity skóre. Do modelu vstúpili aj laboratórne premenné, ktoré môžu ležať na kauzálnej dráhe medzi zápalom a spotrebou ESA – to môže asociáciu zoslabiť.
- Skreslenie prežitím: 12 mesiacov neprerušeného sledovania a vylúčenie úmrtí, transplantácií, zmeny modality aj prerušenia liečby vyberá pacientov, ktorí liečbu aj dialýzu „vydržali“.
- Skreslenie zdravého používateľa a výberu liečby: hľadanie zdravotnej starostlivosti, predpisovacie zvyky a socioekonomické rozdiely sa plne zachytiť nedajú. Používatelia agonistu GLP-1 môžu byť relatívne zdravšou skupinou.
- Chýbajú údaje pred KFRT o type, dávke, indikácii a trvaní agonistu GLP-1; adherenciu v priebehu roka súbor neumožnil hodnotiť. Medzi molekulami a dávkami autori nerozlišovali, hoci prevažoval semaglutid.
- Domáce lieky v dialyzačnej ambulancii nie sú vždy spoľahlivo zachytené. Diferenciálny krvný obraz sa nemeria každý mesiac, preto mesačné priemery NLR môžu kolísať.
- Absolútna veľkosť zmien je skromná. Smerovo sú výsledky konzistentné naprieč viacerými ukazovateľmi; to ešte nerobí z NLR ani z kumulatívnej dávky ESA náhradu klinického výsledku.
Práca nemala externé financovanie; analýzu interne podporila spoločnosť Fresenius Medical Care. Väčšina autorov je zamestnancami alebo spolupracovníkmi Renal Research Institute, dcérskej spoločnosti Fresenius. To nevylučuje užitočnosť údajov, ale patrí k čítaniu konfliktu záujmov.
Ako to preložiť do nefrologickej praxe
Praktický záver je úzky a opatrný.
Ak pacient na hemodialýze už má indikáciu agonistu GLP-1 – diabetes 2. typu, obezita, srdcovocievne riziko v rámci schválenej indikácie a tolerancie – tieto údaje podporujú hypotézu, že súčasne môžu klesnúť náhradné zápalové ukazovatele a spotreba ESA pri podobnom hemoglobíne. Nie sú dôvodom začať agonistu GLP-1 kvôli anémii.
Ak pacient agonistu GLP-1 nemá, anémia sa naďalej rieši podľa KDIGO 2026: potvrdenie anémie, hľadanie reverzibilných príčin, železo podľa ferritínu a saturácie transferínu s bezpečnostnými hranicami pri HD, potom ESA alebo HIF-PHI so zdieľaným rozhodovaním. Nižší ERI v observačnej kohorte tento algoritmus nemení.
Pri už prebiehajúcej liečbe agonistom GLP-1 na dialýze ostáva v popredí bezpečnosť: gastrointestinálna znášanlivosť, príjem bielkovín a energie, riziko úbytku svalovej hmoty, objem a glykémia. Protokolu tejto štúdie zodpovedá práve pacient, ktorý liek 12 mesiacov neprerušil – nie ten, kto ho pre neznášanlivosť vysadil.
Obličkový prínos semaglutidu pri CKD mimo dialýzy (štúdia FLOW) a evidencia z reálnej praxe pri už prebiehajúcej hemodialýze sú dve rôzne roviny dôkazu. FLOW nemerala hs-CRP a nebola štúdiou anémie pri KFRT. Túto prácu preto nemožno čítať ako „FLOW pre dialýzu“, ani ako dôkaz, že nižší zápal vysvetľuje obličkový alebo srdcovocievny účinok.
Súvisiace články
- Anémia pri CKD podľa KDIGO 2026: čo prináša KDOQI US Commentary do praxe
- Anémia pri CKD 2026 prakticky: algoritmus od diagnostiky po ESA a HIF-PHI
- Checklist: anémia pri CKD podľa KDIGO 2026 a KDOQI
- Checklist: anémia pri CKD pre dialýzu aj ambulanciu
- Sú GLP-1 lieky už „lieky na obličky“? Renálne benefity v dôkazoch a praxi
- Výber SGLT2, agonistov GLP-1 a duálnych agonistov pri kardiorenálnom riziku
- Semaglutid a riziko CKD pri diabete 2. typu: porovnanie agonistov GLP-1 v reálnej praxi
- Farmakologická liečba obezity pri pokročilom CKD a dialýze
Zdroje
- Lama S, Chaudhuri S, Blankenship D, Nandorine Ban A, Usvyat L, Pecoits-Filho R, Hippen BE. Real-World Evidence for Improvements in Inflammation and Anemia Biomarkers After the Initiation of GLP-1RA in Patients on Hemodialysis. Kidney Medicine. 2026; article 101476 (journal pre-proof, online 17. júla 2026). doi: 10.1016/j.xkme.2026.101476. Otvorený prístup (CC BY 4.0). Plný text; DOI.
- Perkovic V, Tuttle KR, Rossing P, a spol.; FLOW Trial Committees and Investigators. Effects of Semaglutide on Chronic Kidney Disease in Patients with Type 2 Diabetes. N Engl J Med. 2024;391(2):109–121. doi: 10.1056/NEJMoa2403347. Štúdia FLOW; PubMed.
- Kidney Disease: Improving Global Outcomes (KDIGO) Anemia Work Group. KDIGO 2026 Clinical Practice Guideline for the Management of Anemia in Chronic Kidney Disease. Citované ako platný klinický rámec anémie na tomto portáli; táto práca ho nemení. PubMed (executive summary); komentár KDOQI: AJKD.
- Choudhury J (ed.). GLP-1s May Improve Inflammation, Anemia in Dialysis Patients. Medscape Medical News, 27. augusta 2026. Sekundárne spravodajské spracovanie; čísla v článku sa opierajú o primárny text Kidney Medicine, nie o Medscape. Medscape.
Zdroj: Lama S, Chaudhuri S, Blankenship D, Nandorine Ban A, Usvyat L, Pecoits-Filho R, Hippen BE. Real-World Evidence for Improvements in Inflammation and Anemia Biomarkers After the Initiation of GLP-1RA in Patients on Hemodialysis. Kidney Medicine (2026). kidneymedicinejournal.org.
Poznámka k spracovaniu: Primárnym zdrojom je otvorený plný text v Kidney Medicine (doi 10.1016/j.xkme.2026.101476, PII S2590-0595(26)00238-4). Autorstvo siedmich osôb overené cez Crossref 2026-09-03 (given/family: Suman Lama, Sheetal Chaudhuri, Derek Blankenship, Andrea Nandorine Ban, Len Usvyat, Roberto Pecoits-Filho, Benjamin E. Hippen) a zhoduje sa so sekciou Authors’ Full Names v plnom texte. K 3. septembru 2026 ešte nebolo PMID v PubMed ani v Europe PMC (in-press / journal pre-proof). Kumulatívna dávka ESA je v naratíve výsledkov 1 881,9 oproti 2 005,8 µg (stredný rozdiel −123,9 µg; 95 % CI −201,7 až −46,1); tabuľka 3 uvádza zaokrúhlenie 1 882,00 oproti 2 005,80 µg a −123,80 (−201,70 až −45,90). V článku používame naratívne čísla autorov. Medscape (editor Javed Choudhury) nie je spracovaný zdroj – k autorom widgetu sa nepridáva. Vek 61,3 roka a 46,5 % žien patrí spárovanej liečenej skupine v tabuľke 1, nie celej nespárovanej kohorte iniciátorov (2 683).
Poznámka k interpretácii: Článok je odborné spracovanie observačnej asociácie, nie liečebný protokol ani indikačné rozšírenie agonistov GLP-1 o anémiu. Štandardom anémie pri CKD ostáva KDIGO 2026. Voľba agonistu GLP-1 pri hemodialýze patrí ošetrujúcemu lekárovi podľa schválenej indikácie, súhrnu charakteristických vlastností lieku, nutrície, znášanlivosti a komorbidít.